Forum for sirkulær plastemballasje

Srikulær-plasteemballasje-1-600x400

Opprettet av styret i Emballasjeforeningen

Forumet ble opprettet av styret i Emballasjeforeningen, med mål om å utvikle et veikart for å øke materialgjenvinning av emballasje. Under et arrangement på Arendalsuka i 2018 ble forumet og planene presentert for et stort publikum.

Veikartet ble overlevert til myndighetene i Arendal 2019

Veikartet som ble lansert på Arendalsuka i 2019 viste blant at 50.000 tonn mer plast må gjenvinnes innen 2025. Flere nye prosjekter er lansert og fordelt på forskjellige grupperinger blant medlemmene i forumet.

Alvhild Hedstein fra Bama Gruppen leder forumet

Forum for sirkulær plastemballasje arbeider nå med å iverksette de tiltakene som ble foreslått i veikartet fra 2019. I mai 2020 fikk forumet ny leder: Alvhild Hedstein, direktør for bærekraft og innovasjon i BAMA Gruppen. Hun har tro på at målene kan nås.

Leder Alvhild Hedstein har troen

Målene fra EU og norske myndigheter er at 50 prosent av plastemballasjen skal materialgjenvinnes i 2025. Innen 2030 skal all plastemballasje være mulig å gjenvinne, og 60 prosent skal være gjenvunnet eller fornybar plastemballasje. Det er også et mål om at all gjenvunnet plast skal brukes i nye produkter. Leder Alvhild Hedstein mener det er realistisk å kunne nå disse målene.

– Målet mitt er først og fremst å motivere alle medlemmene til å følge opp veikartet vi forpliktet oss til i fjor sommer. I tillegg må vi sørge for en god dialog med myndighetene slik at rammebetingelsene for økt gjenvinning bedres, sier leder i styringsgruppen for forumet, Alvhild Hedstein.

Les intervju med Alvhild Hedstein

Se video fra lansering av Veikart for sirkulær plastemballasje på Arendalsuka og overrekkelse av Fremdriftsrapporten 2020:

 

Video fra overrekkelse av Fremdriftsrapporten 2020

De nye prosjektene


  • Emballasjeforsk skal utvikle alternative emballasjematerialer til jomfruelig plast i direkte kontakt med næringsmidler eller annen type anvendelse.

  • Circular Packaging Cluster ser på mulig reduksjon av antall plastmaterialer som benyttes til emballasje og  kartlegge bruk, egenskaper, bruksområder og egnethet for ulike plastmaterialer benyttet i emballasje.

  • Emballasjeforeningen skal bidra til økt kompetanse om plastemballasjens funksjoner i næringsliv, undervisningsinstitusjoner og samfunnet forøvrig, samt økt bruk av resirkulert plast.

  • Grønt Punkt Norge bidrar med Plastløftet

  • Avfall Norge og Loop skal sørge for en harmonisering av innsamling og behandling av husholdningsavfall i Norge.
Ellen Behrens overleverte veikartet til Ola Elvestuen, og begge deltok i påfølgende paneldebatt.

Forum for sirkulær plastemballasje

Aktører fra mat- og drikkeindustrien; merkevareleverandører, handelen, emballasje-produsenter/-leverandører, organisasjoner, forskningsinstitusjoner, sjømatleverandør, utstyrsleverandører, innsamlere og gjenvinningsbransjen er samlet i et felles forum for å løse utfordringene med dagens bruk av plastemballasje.

Kontakt

Kari Bunes, Direktør i Emballasjeforeningen
mobil: 95 14 49 73

Alvhild Hedstein, direktør for bærekraft og innovasjon i BAMA Gruppen
mobil: 930 34 879

Følg oss gjerne på sosiale medier

DatoTittelSted
20. aug 2024 - 22. aug 2024Nor-Fishing 2024Trondheim Spektrum
24. sep 2024 - 26. sep 2024FACHPACKNürnberg
22. okt 2024 - 25. okt 2024Scanpack 2024 – Nordens største emballasjemesseSwedish Exhibition & Congress Centre
04. nov 2024 - 07. nov 2024All4Pack Emballage Paris
21. nov 2024 - 22. nov 2024Emballasjedagene 2024Scandic Park Hotell
27. mai 2025 - 30. mai 2025IPACK-IMA MILANO
19. aug 2025 - 21. aug 2025Aqua Nor 2025

Annonser fra våre medlemmer