To aktuelle høringer – vi ønsker innspill fra våre medlemmer

 

1. Miljødirektoratet har lagt ut på begrenset høring et revidert forslag til nytt kapittel 7A i avfallsforskriften om utvidet produsentansvar for enkelte engangsprodukter av plast. Endringene gjelder blant annet hvilke produkter som omfattes, når kostnadsplikten til kommunene trer i kraft (1. januar 2026), beregningsmetoder og krav til produsentansvarsselskaper. Høringsfristen er 8. september. Les mer her.

2. EU-kommisjonen har sendt på høring forslag til felles regler for beregning, verifikasjon og rapportering av materialgjenvunnet plast i engangs drikkeflasker av plast (opptil tre liter). Høringsfristen er 19. august. Les mer her.

Vi oppfordrer våre medlemmer til å lese gjennom forslagene og sende oss eventuelle innspill, slik at vi kan samle og videreformidle bransjens syn til myndighetene.

Deres innspill kan sendes til kompetanseleder i Emballasjeforeningen, Yngve Krokann, på yngve@emballasjeforeningen.no.

Annonser:

Kommende kurs og arrangement

DatoTittelSted
07. okt 2025Forskningsverksted om sortering av emballasje til matThe Loft (Factory Tøyen)
27. nov 2025 - 28. nov 2025EmballasjedageneScandic Park Hotel
12. mar 2026Generalforsamling i Emballasjeforeningen
26. okt 2027 - 29. okt 2027Scanpack 2027